Miejsca, Zabytki

Wielka Synagoga w Tykocinie

Tykocin jest zaskakująco ciekawym miasteczkiem. Tylko trzeba trochę się rozejrzeć, żeby zobaczyć to co jest tam interesujące. Wydaje się, że to trochę opuszczone miasto, ale często jest tak, że to co bardzo cenne jest ukryte …

Synagoga może nie wygląda okazale z zewnątrz ale jest to najlepiej zachowana i wyposażona synagoga w jakiej byliśmy, ta w Pińczowie jest dużo skromniejsza, ale nie ma co porównywać nawet, mamy tu do czynienia z drugą co do wielkości i jedną z najstarszych w Polsce.

[shashin type=”photo” id=”926″ size=”medium” columns=”max” order=”user” caption=”y” position=”center”]

Miasto malowniczo położone na brzegu Narwi, jest najstarszym ośrodkiem miejskim na Podlasiu, należało kiedyś do króla Zygmunta Augusta, hetmana polnego Stefana Czarnieckiego, którego pomnik stoi na rynku i hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego. To tak w wielkim skrócie o mieście 🙂

W zachodniej części Tykocina, zamieszkiwanej kiedyś przez ludność żydowską, zachowała się synagoga z 1642 roku. Odremontowana po II wojnie światowej i po pożarze w 1965 roku, jest dzisiaj siedzibą Muzeum Żydowskiego w Tykocinie. Jej wnętrze ozdabiają polichromie. Centralną część jest bima, wsparta na bogato zdobionych filarach. Na wschodniej ścianie uwagę zwraca piękna szafa aron ha-kodesz, przeznaczona do przechowywania zwojów tory. Przy ścianach stoją gabloty z przedmiotami i szatami obrzędowymi, a w wieży mieści się odtworzony pokój rabina.

Jeśli będziemy na zachodnich krańcach miasta, warto poszukać pozostałości po najstarszych w Polsce cmentarzu żydowskim, który został założony w 1522 roku.

[salbumphotos=65,72,7]