Polska, Zabytki, Zamki

Wieża zamkowa w Brodnicy

Brodnica to pierwszy przystanek na wyznaczonej wcześniej trasie, która biegła jeszcze przez takie miejsca jak Szymbark, Kamieniec, Prabuty, Kwidzyn. W Brodnicy trzeba koniecznie zobaczyc stary ratusz, kościół farny sw. Katarzyny i wejść na 54 metrową wieżę krzyżacką, z ktorej rozpościera się widok na miasto i okolice. To najlepiej zachowany fragment zamku krzyżackiego, zbudowanego na początku XIV w. Obok zamku stoi pałac Anny Wazówny wzniesiony okolo 1616 r., do niej jako starosty Brodnicy i Golubia trafił też zamek.

Wstęp na więżę jest płatny, możemy też zwiedzać muzeum, w którym znajdują sie elementy prac archeolognicznych prowadzonych na terenie Brodnicy i okolic, jest też duża makieta zamku w czasach jego świetności.

Anna Wazówna była siostrą króla Zygmunta III Wazy, i była starościanką Brodnicy w latach 1605-1625, jej ciało po smierci znajdowało się przez długi czas zamknięte w jednej z komnat zamku, pochowana w kosztowne szaty i drogie kamienie w sarkofagu.

W XVII wieku po okolicy krążyły opowieści o ogromnych skarbach zgromadzonych w brodnickiej twierdzy. Prawda wyszła na jaw podczas “potopu”, gdy Szwedzi wywieźli z zamku 6 beczek czystego złota.

Nasi kochani sąsiedzi z północy napadali i grabili Brodnicę kilka razy, podczas jednego z takich napadów, wywlekli szczątki Anny Wazówny, okradając sarkofag.

Z wieża zamkową związana jest jeszcze legenda o komturze Baldwinie Stalu, który raz w roku wchodzi po tej wieży, krzyżaku który poległ w bitwie pod Grunwaldem, jego dusza nie może zaznać spokoju i pogodzić się z przegraną zakonu.

Jeśli mamy więcej czasu można zobaczyć Wieżę Mazurską prawie w cetrum miasta, zabytkowy Spichlerz z XIV i Bramę Chełmińską.

Z ciekawych rzeczy jakie udało mi się zaobserwować to na rynku jest 4-5 lodziarni, nie wiem czemu akurat na to zwróciłem uwagę, może dlatego, że było bardzo ciepło tego dnia 🙂

Więcej informacji możemy znaleść na stronie Muzeum w Brodnicy
Pobierz kartkę.

[media-downloader media_id=”7255″]

Tags : ,