Polska

Wilczy Szaniec Wolfsschanze

Wilczy Szaniec ( Wolfsschanze) to nazwa jednej z głównych kwater Hitlera, budowana w latach 1940-1944, położona blisko Gierłoża. Ta mała wieś leży w województwie warmińsko-mazurskim, na wschód od Kętrzyna, jedziemy w kierunku Giżycka i pózniej skręcamy w Karolewie w kierunku północnym.

Wilczy Szaniec zajmował łacznie powiechnię około 800 hektarów i składał się z 3 stref bezpieczeństwa. Poszczególne strefy zajmowały schrony, siedziby łączności, baraki, stołówki , kasyno, szpital, zaplecze sanitarne i gospodarcze, baza paliwowa, ochrona, kwatery ścisłego kierownictwa.

Na początku 1944 po nalotach aliantów na Elbląg i Królewiec bunkry były przebudowywane a niektóre budowane od podstaw. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, konstrukcje były wzmacniane żelbetonowymi sarkofagami o 4-6 m grubości.

Adolf Hitler przebywał w kwaterze z przerwami do 20 listopada 1944 roku. W przebudowanym i przesadnie wzmocnionym schronie, który kosztował milion marek, wódz III Rzeczy przebywał tylko 12 dni, od 8 do 20 listopada. Jego bunkier budowany kosztem pracy tysięcy robotników miał wymiary 36×16 m i wysokosci 11 m. Takie wygórowane wymagania odwierciedlały megalomanię fuhrera.

Albert Speer, minister uzbrojenia III Rzeczy kiedyś powiedział :

..potrzeba posiadania bunkrów stopniowo urosła do rangi prześladowczej..

Kiedy sytuacje na froncie wschodnim odwrociła się, wojska niemieckie były w odwrocie, zaczeła się ofensywa styczniowa, przed groźbą okrązenia, Szef Naczelnego Dowództwa Wermachtu, Wilhelm Keitel, zdając sobie sprawę z beznadziejnej sytuacji wydał rozkaz wysadzenia większości bunkrów i kwater.

Po przejęciu terenu przez Armie Radziecką 27 stycznia 1944 roku, został udostępniony do zwiedzania w 1956 roku. Teren Wilczego Szańca otoczony był polem minowym o szerokości od 50 do 200 m. Saperzy rozminowując teren znaleźli około 55 000 min.

Wejście na teren jest bezpłatne, jednak za parking trzeba zapłacić, zwiedzać można bez opłat, jednak w przypadku tego miejsca polecamy skorzystać z usług przewodnika. Warto zaopatrzyć się w latarkę, cos na komary, bo jest ich w tym miejscu, baaardzo dużo, słychać nawet chyba je na filmie 🙂 Dobrze jest też mieć jakieś ubranie, które można trochę ubrudzić, bo jest sporo miejsc podczas zwiedzania gdzie można wejść albo się wdrapać. Acha i proszę uważać na kieszenie, żeby nic nie wypadło, bo wśród tych bunkrów na prawdę pózniej ciężko coś znaleść 🙂

Ogólnie zwiedzenie całego terenu to coś koło 1,5h, a jeśli wziąć pod uwagę zajrzenie do wszyskich zakamarków to circa 2h. W zasadzie nie ma żadnych niebezpiecznych miejsc, to może z wyjątkiem wejścia na górę bunkra nr 16, o ile dobrze pamietam, jest tam dosyć wysoko i nie ma żadnych barierek, ale wyraźnie jest powiedziane, wchodzisz na własną odpowiedziałność 🙂

Jeśli ktoś się zastanawia czy przyjechać i zobaczyć parę bunkrów i betonu to może film Valkyrie z Tomem Cruise, pomoże mu podjąć decyzję. Aktor gra on pułkownika Clausa von Stauffenberga, organizatora i głównego pomysłodawcę zamachu na Hitlera, przeprowadzonego właśnie na terenie Wilczego Szańca, jak wiemy zamach się nie udał, a dlaczego to możecie się dowiedzieć również z tego filmu 🙂

[salbumphotos=36,72,6]