Zamki

Zamek w Golubiu

Droga od Wawy jest prosta, skręcamy przed Płońskiem z 7 w drogę nr 10 i później jedziemy przez Drobin, Sierpc i Rypin.

Auto można zatrzymać w cetrum, gdzieś koło starówki albo podjechać na wzgórze, bo własnie na nim stoi zamek, i zostwić na parkinku, płatnym chyba 3 zł. Bilety na zamek kupujemy w takiej małej budce zaraz jak się kończy parking i zaczyna teren zamku. Akurat tego dnia pani była przebrana za jakiegoś nauczyciela z filmu Harry Potter, długa czarna suknie i kapelucz, taki z szerokim rondem i spiczasnym końcem.

Zwiedzanie zamku jest z przewodnikiem, na terenie znajduje się muzeum regionalne a także pokoje hotelowe, na dziedzińcu jest także restauracja, dobre dania ale drogie, jest pare zabawek do torturowania, także w oczekiwaniu na przewodnika, nie można się nudzić, jeszcze jakieś drobne stragany z mieczami, łukami itd.

Zamek zwiedzamy koło godziny, zaczynając od małej prezentacji video, później chodzimy po większych lub mniejszych komnatach, to co mi zostało w pamięci to loch, taki z podwójnym dnem, oczywiście zakratowany, ale zajrzeć można a nawet wrzucić monetę tylko nie pamietam czy akurat w tym miejscu to na szczęście. Są też w szafie kule, które wyciągali z murów podczas oblężeń, jest dużo eksponatów, drobiazgów monet, od razu napiszę, że to nie jest tak bogaty zamek jak np Krasiczyn albo Łańcut ale kto nie był, a lubi tak spędzać czas to warto tu przyjechać, może uda mu się spotkać biała damę, czyli Annę Wazównę, która ponoć wychodzi z obrazu. Jest jeden obraz, który faktycznie się otwiera, ale tam nie ma przejścia, sprawdzałem 🙂

Zamek bardziej zarabia na imprezach, najbardziej znany jest chyba słynny bal sylwestrowy z udziałem Miss Polonii, która wciela się w postać białej damy, są także międzynarodowe turnieje rycerskie, jeden z bardziej znanych właśnie odbywa się na polu przed zamkiem, stąd też wywodzi się jedno z najstarszych bractw rycerskich. Żeby się dostać na ten bal, trzeba być tylko ..sławnym bo to bal “Sylwester Sław”, inni mniej sławni polacy mogą sobie postrzelać z łuku na turnieju.

Tags : ,