Polska, Zabytki, Zamki

Zamek w Gołuchowie

Wybierając sie na zwiedzanie zamku w Gołuchowie trzeba pamiętać o jednej istotnej sprawie. Jeśli nie uda nam się wejść do godz 15.30 to już zamku, sal i tych wszystkich pięknych zbiorów nie obejrzymy. Także pierwsze spotkanie z tą ciekawą budowlą nie do końca nam się udało. Zabrakło nam zaledwie kwadransa, ale tak to jest jak chce się za dużo zobaczyć jednego dnia 🙂

Jednak tereny wokół zamku są na tyle ciekawe że przyjazd w te rejony nie okazał się wcale straconym czasem. Bo przecież mamy tu drugie wielkością po Kórniku arboretum o powierzchni 160 ha z 1000 gatunków drzew i krzewów pochodzących z Polski jak i tych bardziej egzotycznych. Nad stworzeniem parku w Gołuchowie pracował wybitny ogrodnik Adam Kubaszewski.

Okres budowy parku zbiegł się z przekształceniem murów w okazałą budowlę w stylu renesansowych zamków francuskich. Projekt restauracji podjeli się Polak Zygmunt Gorgolewski i Francuz Maurycy Ouradou na polecenie żony Jana Działyńskiego, Izabeli z Czartoryskich, na przełomie 70 i 80 lat ubiegłego stulecia. Jan to syn Tutusa Działyńskiego, właściciela Kurnika, który kupił Gołuchów w 1853 roku od rodziny Leszczyńskich.

Zamek w Gołuchowie_00000

Na terenie parku znajdują się jeszcze Muzeum Leśnictwa, kaplica grobowa Czartoryskich i trzecia rzecz dla której warto tu przyjechać, czyli utworzona w 1977 zagroda Żubrów. Naliczyliśmy 5 dorosłych osobników i jednego młodego. Do zagrody można się dostać zaraz z parkingu, nie wchodząc przez główną bramę.

Także podsumowując dla każdego coś miłego, Zamek w stylu renesansowym, wielki park ze stawami, pięknymi okazami, i wyjątkowe w skali światowej zwięrzęta.

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Zamek w Gołuchowie

loading map - please wait...

Zamek w Gołuchowie 51.852540, 17.933571

Lista najciekawszych miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić w Polsce, dodaj miejsca, które dla Ciebie są najważniejsze.