Polska, Zamki

Zamek w Iłży

Miasto jest położone 28 km na południe od Radomia, leży na drodze krajowej nr 9. Na wzgórzu nad miastem zachowały się ruiny zamku biskupów krakowskich.

Na iłżeckim zamku zatrzymywali się polscy monarchowie. Biskupią siedzibę odwiedzali m. in. Włądysław Jagiełło, Zygmunt Stary, Zygmunt III, Władysław IV.

Iłża podobnie jak Opatów leży na trasie i czesto mija się to miejsce jadąc gdzieś dalej, warto się tu zatrzymać ze wzgledu na ruiny ale także na świetne lody 🙂

Ruiny zamku znajdują się na lekkim wzniesieniu, mamy schody, trochę za cetrum miasteczka. Do dziś zachowała się wieża, na górę której możemy wchodzić ale tylko w godzinach popoludniowych, rano jak się okazało jest zamknięta. Na terenie są dwa miejsca zakratowane, być może w przyszłosci będą udostępnione jakieś korytarze, ale to są tylko moje domysły.Możemy trochę pospacerować po fragmentach murów, fajne widoki na miasteczko.

Zamek bardzo ucierpiał podczas potopu szwedzkiego ale dopiero wielki pożar w XIX w. zniszczył go na dobre. Może w przyszłości ktoś coś tam dobuduje tak jak to ma miejsce obecnie na ruinach zamku w Inowłodzu.