Polska, Zamki

Zamek w Kórniku

Tego dnia jechaliśmy do Poznania. Po drodze jest kilka miejsc, ktore warto odwiedzić. Są ruiny zamku zaraz za miastem Koło. Jest zamek i arboretum w Kórniku a już bliżej Poznania pałac, park i stare dęby w Rogalinie i muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Na początku maja byliśmy w Wolsztynie na pokazach parowozów, pod koniec czerwca wróciliśmy w tamte rejony.

Kórnik znajduje się 21 km na pd-wsch od Poznania, bardzo blisko Jeziora Kórnickiego, w zasadzie teren zamku od jeziora oddziela tylko jedna ulica. Historia zamku sięga XIV w. kiedy to pierwszym właścicielem była rodzina Górków. Zamek zmieniał się z biegiem czasu, w XVI w. gotycki zamek zmienił się w renesansową rezydencję.

Po rodzinie Górków na zamku mieszkali także Czarnkowscy, Grudzińscy, Działyńscy. W drugiej połowie XVIII w. Teofilia z Działyńskich przebudowała renesansową rezydencję na barokowy pałac. Ówczesny ogród został przekształcony na dużo większy park w stylu francuskim.

Teraz tereny parku to Arboretum Kórnickie, które należy do najwiekszych w Polsce, zajmuje blisko 40 ha i rośnie w nim około 3000 gatunków drzew i roślin z całego świata. Arboretum założył w pierwszej połowie XIX w Tytus Działyński, kolekcjoner militariów, bibliofil, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Za sprawą Tytusa zamek został już ostatni raz przebudowany, tym razem otrzymał neogotycki wygląd. To za jego również sprawą powstała biblioteka kórnicka, obejmująca około 320 000 woluminów.

Zamek w 1574 r odwiedził Henryk Walezy, udający się na koronację do Krakowa. W 1623 r. podjęty przez Adama Czarnkowskiego na zamku wizytował król Zygmunt III Waza.

Jeśli chcemy zwiedzić sale zamkowe, musimy kupić bilet wstępu, jeśli chcemy robić zdjęcia, także jesteśmy zobligowani to uiszczenia odpowiedniej opłaty. Kamery niestety nie można używać 🙁 Jedna osoba z aparetem to koszt 23 zł.

Największe wrażenie zrobiły na mnie drewniane podłogi, ich wzory i formy są piękne, ale żeby taki stan rzeczy można było utrzymać musimy zakładać kapcioszki 🙂 Z ciekawostek napiszę że możemy zobaczyć dokumenty, które opisywały rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem z 1910 r. Są oczywiście piękne i zabytkowe szafy, obrazy, meble itd. Jest też toaletka ale ciężko się domysleć że to właśnie do tego służyło w tamtych czasach.

W okresie letnim, lipiec i sierpień, na terenie arboretum odbywają się koncerty muzyczne pod nazwą Letni Festiwal Muzyka z Kórnika. W tym roku będzie to już VI edycja.

Żeby sprawdzić ceny biletów, program festiwalu i inne ciekawostki na temat miasta Kórnik zapraszamy na jego oficjalną stronę.

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Zamek w Kórniku

loading map - please wait...

Zamek w Kórniku 52.243972, 17.090539

Lista najciekawszych miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić w Polsce, dodaj miejsca, które dla Ciebie są najważniejsze.