Zamki

Zamek w Krupem

[shashin type=”photo” id=”891″ size=”medium” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Mała wies Krupe znajduję się zaraz za Krastystawem w województwie Lubelskim. Głownym punktem programu tego dnia był Zamość ale jak to często bywa, zanim zje się głowne danie, trzeba zamowić coś na przystawkę. Zamek w Krupem okazał się przepyszną i smakowitą przystawką.

Zamek do roku 1644 należał do rodziny Orzechowskich, w latach 1604-08 zostały dobudowane trzykondygnacyjne basteje. Paweł Orzechowski herbu Rogala był podkomorzym chełmskim i należał do najbliższych współpracowników Jana Zamoyskiego. Wcześniej zamek należał do rodziny Krupskich.

Zamek nie oparł się najazdom szwedów, którzy mocno uszkodzili mury, do dziś zachowały się fragmenty murów zwieńczone attyką, a jak się dobrze przyjrzeć w paru miejscach widać nawet resztki sgraffita.

Zamek Krupe_00000

Zamek znajduję się między stawami i rozlewiskami rzeczki Wieprz, do dziś zachowały się też fragmenty fosy. Za zamkiem jest mały staw, i zaraz za nim bardzo fajny punkt widokowy, co prawda na drodze, ale z niego właśnie robione było zdjęcie to tego opisu.

[salbumphotos=58,72,7]

Tags : ,