Polska, Zamki

Zamek w Łańcucie

Planując wycieczkę do Łańcuta mieliśmy przeznaczone max 3h, teraz patrząc z perspektywy czasu okazuje się, że to mało aby wszystko zwiedzić a jest tego sporo. Okazało się że bilety kupuje się tak trochę z boku, poza obszarem parku, sporo ludzi miało pretensje ze jest slaba informacja o tym i niektórzy na darmo robili spory kawałek drogi.

Nasza grupa wchodziła za 20 min więc mieliśmy czas żeby się trochę rozejrzeć. Dobrze wykorzystaliśmy ten czas bo trafiliśmy do Synagogi, w samym centrum, ale o tym w oddzielnym wpisie.

Postacią, która się kojarzy z Łańcutem jest oczywiście diabeł łańcucki, pod tym przydomkiem kryje się Stanisław Stadnicki, otrzymał takie złe imię przez swoje okrucieństwo w stosunku do kupców, podróżnych, poddanych i ludzi kościoła, podobno torturował przeciwników i palił ich żywcem w lochach, gdzie znajdowały się narzędzia i sale tortur.

Jego największym przeciwnikiem w tamtym czasie był starosta Leżajska, Łukasz Opaliński, który podobnie nie wpisał się dobrze w historię zamku, paląc go, grabiać i zabijając załogę.

Za odziedziczyli po diable jego synowie, którzy trochę go rozbudowali ale chcąc pozbyć się dlugów ojca sprzedali go Stanisławowi Lubomirskiego w 1629 r. ten wojewoda ruski i krakowski, właściciel Wiśnicza, pragnął stworzyć z Łańcuta swoją główną twierdzę i siedzibę. To on ufortyfikował zamek w stylu palazzo in fortezza tzn. charaketer obiektu zmienia się z neutralnego na bardziej obronny, dzięki dobudowaniu bastionów i fortyfikacji obronnych.

Łańcut pozostał w rękach rodziny Lubomirskich jeszcze przez długi okres, w 1699 roku posiadłością i miastem władał marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz, to on przeprowadził kolejną przebudowę i umocnienia zamku z pomocą znanego już w Polsce architekta Tylmana z Gameren. Od 1745 roku Stanisław Lubomirski wraz z żoną Izabelą z Czartoryskich, która rozbudowała ogrody, założyła wielki park krajobrazowy, oranżerię, teatr i tzw. Zameczek Romantyczny.

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Zamek w Łańcucie

loading map - please wait...

Zamek w Łańcucie 50.068196, 22.231851