Polska, Zabytki, Zamki

Zamek w Łęczycy

[shashin type=”photo” id=”849″ size=”large” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Oto cel jednej z naszych lipcowych wycieczek – zamek w Łęczycy – zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej w latach 1357-1365. Tego dnia odwiedzilismy jeszcze Bolimów i fragmenty niedokończonej autostrady, piękny pałac w Oporowie i Kolegiatę w małej wiosce Tum.

Ekipa Digitalpoland dotarła do Łęczycy po 15-tej. Gnani wieścią, że około 16-tej na zamku mają pojawić się rycerze  w zbrojach z epoki. Wcześniej nim jeszcze wojowie na zamek wkroczyli zwiedzaliśmy komnaty w tym tę poświęconą diabłu Borucie, który na tych ziemiach „władał”. Muzeum oprócz espozycji historycznej, archeologicznej i etnograficznej pokazuje wystawę poświęconą właśnie temu diabłu.
A skąd się wziął Boruta w Łęczycy?

Oto Kazimierz Wielki jadąc do zamku pomylił drogi. Krółewska kareta z czterema końmi zapadła się głęboko w błoto. Nikt nie mógł jej wydobyć. Dopiero rosły i barczysty Boruta sam jeden powóz, konie i króla z błota wyciągnął. Wdzięczny monarcha zabrał Borutę do łęczyckiego zamku i tam powiedział : ” Po mojej śmierci będziesz tu władcą”. Nikt nie wiedział, że ten Boruta był diabłem.

Niektóre korytarze są wąskie i nieoświetlone lub słabo oświetlone o czym warto pamiętać wspinając się na wieżę łęczycką.

„Wisienką na torcie” jest niewątpliwie widok z wieży, wart tego aby się na nią wspinać :)
 Na zdjęciach uwieczniona jest ekipa Digitalpoland.

Mała uwaga na marginesie – ludzie z klaustrofobią nie powinni się wspinać na tę wieżę (chyba, że chcą  się skutecznie wyleczyć ze swojej fobii). I oto brać rycerska w pełniej krasie na zamek przybyła !

W prawdzie miało to wyglądać nieco inaczej ale pogoda pokrzyżowała plany.  Nieco smętnie wyglądały  konie zmoczone  w strugach deszczu. Ale i tak uważam, że widok był imponujący.

Tak na marginesie – zawsze sądziłem, że ludzie przez wieki nie zmienili się tak bardzo. Jedynie otoczenie się zmieniało. Te zdjęcia i film (białogłowy, giermkowie i włodarze) ludzi w strojach z epoki na tle  współczesnych stalowych rumaków najlepiej przedstawiają moją myśl.

[salbumphotos=17,72,5,]