Polska, Zamki

Zamek w Nidzicy

Mazurskie miasteczko na drodze do … Trójmiasta  lub na Mazury jak kto woli i jednocześnie pierwszy na szlaku zamków gotyckich. W  Nidzicy warto zwiedzić  zamek prokuratora krzyżackiego. Tak, tak Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie znany też jako „krzyżacy” w swej strukturze miał prokuratorów.

Funkcja ta w zakonie krzyżackim związana była z sądownictwem i administracją wydzielonego okręgu – prokuratorii  oraz dowództwem wojskowym. Prokurator, jako dowódca wojskowy, miał do dyspozycji rycerzy i braci zakonnych oraz zwasalowanych Prusów, a później przybyłych osadników: Litwinów, Niemców i Polaków. Prokuratorzy podlegali komturom.  

Ten młody człowiek z bródką, w czymś na kształt wdzianka krzyżowca to przewodnik (magister historii). Chyba niedawno obronił tytuł mgr 🙂 Pamiętam, że w rozmowie z jednym ze zwiedzających opowiadał, iż jego pasją jest historia Stanów Zjednoczonych. No cóż… nie zawsze mamy to co chcemy 🙂

Generalnie nie mogliśmy narzekać na przewodnika, rzeczowo opowiadał o historii zamku bez zbytniego rozwodzenia się nad detalami.

Największe wrażenie może obok sal z bronią zrobiła na mnie sala jadalna przygotowana do imprezy weselnej. Ten zamek żyje. Nie jest „skansenem” czy ruiną ale żywą instytucją. Organizowane są w nim imprezy weselne, kursy, konferencje, galerie sztuki współczesnej. Myślę, że jest to przyszłość zabytków obok edukacyjnego charakteru również użytkowy. Zamki, pałace, warownie nie muszą być jedynie nadszarpniętą zębem czasu masą lecz także tętniącą życiem instytucją, przedsięwzięciem.

Każdego roku w połowie lipca organizowane są turnieje rycerskie. Organizatorem jest Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej. Turnieje odbywają się na zamku, podzamczu i w samym miejście. Nidzicki Turniej Rycerski o Buzdygan Wielkiego Mistrza zakonu krzyżackiego.Turniejowi towarzyszą pokazy sztucznych ogni, biesiady, koncerty muzyki folkowej.

[salbumphotos=12,72,7,]

Tags : , ,