UNESCO, Zabytki

Zamość

Tego dnia w Zamościu organizowany był Jarmark Hetmański, a w ramach tego jarmarku odbywał się Festiwal Produktu Lokalnego “Smaki Zamościa i Roztocza”.

Tego dnia załapaliśmy się także na widowisko historyczne pod tytułem “Szwedzi pod Zamościem”, które odbywało się na polu między bastionami VI a VII twierdzy.

Ratusz na rynku był remontowany, także jedna z największych atrakcji miasta została zakryta przed naszymi ciekawskimi oczami. Kamienice i arkady można było podziwiać ale z racji jarmarku tego dni było bardzo dużo ludzi, stolików, kramów i sprzedawców.

Z jednej strony to bardzo dobrze, bo zjadło się dobry krupnik, a na drugie danie pajda chleba ze smalcem. Tak tak wiem oczywiście w odwrotnej kolejności, najpierw pajda a później zupka.

Mieliśmy okazję zobaczyć jak się wytłacza olej, co było dla mnie dość interesującym widokiem, nie tylko dla mnie, bo ten pan chyba cieszył się największym zainteresowaniem na rynku 🙂

Jarmark Hetmański odbywa się w pierwszych dniach czerwca, ale to nie jedyna impreza letnia, pózniej jest Festiwal Kultury Włoskiej. Na początku lipca odbywa się Zamoyjskie Lato Teatralne. W sierpniu Letni Festiwal Filmowy, są festiwale muzyczne takie jak “Jazz na Kresach” albo “Przestrzeń Muzyki Live”, i tak można by jeszcze wymieniać i wymieniać. W zasadzie kiedy się nie przyjedzie to coś się dzieje ciekawego.

Najbardziej znaną imprezą plenerową i jedną z ostatnich w sezonie to Zamoyski Festiwal Kultury im. Marka Grechuty (10-12 IX) Utworom Grechuty, urodzonego i ukształtowanego w Zamościu, towarzyszy Orkiestra Symfoniczna im.Karola Namysłowskiego.

W okresie letnim Ośrodek Informacji Turystycznej organizuje wycieczki z przewodnikiem po mieście. “Spacer po Zamościu” trwa około 2,5 h i kosztuje w sumie 86 zl, cena dzielona na liczbę uczestników.

Na koniec troche informacji historycznych.

Decyzję o budowie miasta ogłosił Jan Zamoyski 10 kwietnia 1580 roku a architekt, który podjął się tego zadania to Bernard Moranda. Na przełomie XVI i XVII w. Zamość stał się najważniejszym ośrodkiem naukowym w Polsce. W 1594 roku Akademia Zamoyska była trzecią po krakowskiej i wileńskiej wyższą uczelnią w Polsce. Uczyli się tu studenci z całej Europy. Zamość był jedną z trzech twierdz, obok Gdańska i Jasnej Góry, które odparły atak Szwedów.

Najbardziej w informatorze turystycznym, z którego to czerpałem trochę faktów, podobała mi się ciekawostka z życia miasta a mianowicie taka, że hejnał grany jest tylko w trzy strony świata. Podobno założyciel miasta, Jan Zamoyski nie lubił Krakowa i zabronił trąbić w jego stronę.