Polska

Żyrardów – Rynek Miasta

W ramach Europejskiego Dnia Dziedzictwa wybraliśmy się na wycieczkę do Żyrardowa. Tego dnia przed południem pogoda nie była za bardzo przyjemna, w czasie jazdy nawet padał spory deszcz. Ale jak to często bywa, jak przyjechaliśmy na miejsce wyszło słonko i zrobiła się całkiem przyjemna pogoda na spacer po mieście.

Z pod dworca ruszyliśmy z naszym lokalnym przewodnikiem, który bardzo ciekawie opowiadał o mieście i jego historii, jednak chodził raczej szybko, więc z kamerą zacząłem taniec dopiero przy fabryce lnu, co można zobaczyć w nastepnym wpisie.

Po zwiedzeniu fabryki i tych nowych loftów, mieliśmy już więcej czasu aby spokojnie nakręcić ten materiał.

Tego dnia na rynku byl organizowany koncert zespołów ODN i Justyny Steczkowskiej, a wcześniej koło godziny 16 odbyła sie rekonstrukcja strajku pracowniczek fabryki lnu. Było trochę efektów specjalnych, był bardzo ładny spiew, który słychać miejscami na filmie.

Widzimy też kościół farny pw. Matki Bożej Pocieszenia. Zbudowany w latach 1900-1903, wzorowany na bazylice w Kolonii, jednak znacznie mniejszy, w stylu neogotyckim. Posiada witraże secesyjne a wyposażenie kościoła jest utrzymane w stylu gotyckim. Fundatorem tej świątyni jest nie kto inny jak Karol Dittrich, niemiecki przemysłowiec, który razem z Karolem Hielle, przejeli i rozbudowali fabrykę lnu, która wkrótce potem stała się największym i najnowocześniejszym jak na tamten okres zakładem produkcyjnym w Europie.

Pamietam jak przewodnik porównywał go do mercedesa pośród zakładów lniarskich, to mieszkaniec Żyrardowa, chodził do tej samej szkoły nr 2 co jego mama, czuło się odrobinę dumy i nutkę sentymentu, gdy wspominał tą szkołe i fabrykę.

Na filmie tego nie widać ale chciałbym wspomnieć o dwóch miejscach. Pierwsza to szpital fabryczny, który mieści się na ulicy Limanowskiego. To był jeden z najnowocześniejszych szpitali w tym czasie. Wyposażony był w kanalizację, centralne ogrzewanie i instalację elektryczną. Wybudowany w latach 1892-1894, wzorowany na szpitalu “Carla” w Dreźnie.

Drugie miejsce to właściwie postać pisarza Pawła Hulki-Laskowskiego, człowieka bardzo związanego z historią i kulturą Żyrardowa, tłumacza, pisarza, religioznawce. Jego najbardziej znane tłumaczenie to książka Jarosława Haśka “Przygody dobrego wojaka Szwejka” Dawniej gabinet pisarza a teraz oddział Muzeum Zachodniego Mazowsza znajduję się na ulicy Narutowicza.