Co nowego od Apple w 2017

Po ogłoszeniu wyników finansowych za ostatni kwartał widać, że najbardziej popularny gadżet firmy sprzedaje się znakomicie a nawet lepiej niż w ostatnich latach, choć co chwila pojawiają się komentarze, że firma z Cupertino się kończy i nic nowego od 10 lat nie potrafi opracować, Apple wraca do wysokiej formy i ucina wszelkie plotki niedowiarków.

Z raportu finansowego wynika, że tablety coraz słabiej się sprzedają, cieszy lepsza pozycja zegarków Apple Watch, historia pokazuje, że ludzie są ostrożni co do pierwszych generacji nowych urządzeń, czekają na 2 albo 3 gen, bardziej poprawione i z większą liczbą dodatkowych opcji. Mimo słabych wyników 2 lata temu, Apple nie zostawia tego produktu w szafie i widać, że będzie nadal mocno wspierać zegarki i dalszą ich integrację w ekosystemie, w tym roku wejdą nowe czujniki do pasków, pewnie jeszcze lepsza bateria, a moim zdaniem, może się pojawić współpraca z nowym typem urządzeń, które mogą się pojawić w tym lub przyszłym roku czyli okulary AR.

Przez ostatnie lata dużo się plotkowało o tym, że Apple pracuje na projektem iCar, jednak później okazało się, że Apple nie jest w stanie zbudować od podstaw nowego elektrycznego auta, raz bo Tesla już taki zbudowała i odniosła sukces, dwa bo Apple jest bardziej mocne w budowaniu softwaru i jeśli chodzi o EV to skupi się raczej na zbudowaniu systemu operacyjnego dla aut. W tym miejscu również pojawia się taka wizja (wyłącznie moja), która wskazuje, że taki system dla aut może być związany z AR.

Apple TV zawsze było określane jako ‘hobby’, choć wydane pod koniec 2015 ATV z dostępem do sklepu z aplikacjami, szybkim procesorem i o wiele zwiększoną pamięcią w stosunku do poprzednim generacji, cały czas nie może pochwalić się wynikami, na innych rynkach ATV jest za drogie, 2x droższe od poprzednich wersji. Obecna gen nie ma ani 4K ani HDR, funkcji co prawda nowych ale już implementowanych u konkurencji patrz np Nvidia Shield, Chromecast Ultra, aplikacje która są na ATV mają już content w 4K HDR np Netflix, YouTube HD. Czy 2017 przyniesie 5 już gen ATV, być może już czas, z drugiej strony ceny filmów HD w iTunes Movies są drogie 5 Euro za dostęp na 48h i 10-15 Euro na zakup. Wersja UHD musi być marketingowo wyższa od HD, tylko jeśli teraz według mnie mało ludzi wypożycza filmy na tej platformie, czy ta liczba się zwiększy jeśli podniesiemy ceny np o 2-5 Euro na filmie ?

Polacy czekają na SIRI mówiące w ojczystym języku, jesteśmy jednym z kilku krajów, które nie maja tej funkcji, Apple jednak dosyć regularnie nas pomija, choć jednocześnie nadal cały czas pracuje nad poprawioną wersją tej usługi. Każdy kto oglądał Pana Robota wie, że jest coś takiego jak ALEXA, czyli asystent od Amazona, Google też ma swoją wersję, więc Apple jeśli chce nawiązać walkę musi w końcu pokazać, że SIRI do czegoś się przyda w końcu, jeśli nie w PL to chociaż w cywilizowanych krajach.

Apple tworząc nowy os dla aut, może jednocześnie stworzyć go dla okularów AR, albo inaczej te nowe już opatentowane urządzenie AR będzie można wykorzystać zarówno w autach, jak i w domu. Myślę, że nowa, mocniejsza wersja SIRI pojawi się jako głos naszego systemu, nie będzie innego interfejsu, chyba że rozpoznawanie gestów. Kamery, czujniki wszelkiego rodzaju, mikrofony, BT, WIFI itd. Apple i Homekit, czyli inteligenty dom, smart home, to co teraz można robić np z żarówkami Hue, sterowanie głosem, SIRI ‘turn on the lights’, może dzięki AR zapalimy światło ruchem ręki.