Dunkierka – nowy film Christophera Nolana

Bracia Nolan grają już w pierwszej lidze, najlepszych i najbardziej cenionych twórców kina. Christopher po wybitnym Mrocznym Rycerzu, i świetnych Prestige, Inception i ostatnim Interstellar udowodnił, że potrafi robić ciekawe kino, mroczne, i co ważne nietypowe. Jego brat Jonathan wraz z żoną Lisą Joy ostatnio zasłynął serialem SF Westworld dla stacji HBO, a wcześniej serialem o sztucznej inteligencji Persons of Interest.

Dunkierka opowiada historię ewakuacji (Operacja Dynamo) batalionu aliantów złożonego z żołnierzy brytyjskich, francuskich i belgijskich z okupowanej Francji, dokładnie z plaż Dunkieru (Dunkirk) do Wielkiej Brytanii podczas pierwszego roku II Wojny Światowej, w dniach 26 Maja do 4 Czerwca 1940 roku.

Film był po części kręcony kamerami IMAX 65 mm, także możemy być pewni, że pojawi się w kinach IMAX. Pamiętam jakie wrażenie zrobiły na mnie sceny kręcone takimi kamerami podczas seansu filmu Dark Knight w 2008. Są fenomenalne i specjalne przygotowane do wyświetlania na powiększonych ekranach kin IMAX.

Film kręcono na plażach Francji, właśnie w Dunkierze, a także w Dorset UK i USA. Muzykę od początku 2016 komponuje Hans Zimmer. Zdecydowano, że tym razem w filmie nie będzie efektów specjalnych CGI, aby w większym stopniu oddać realizm tamtych dni.

Zapowiedź filmu ma się pojawić przed projekcją Rogue One, tylko pytanie czy tylko w kinach IMAX czy w każdym.

poster