nVidia Shield TV

Pokazane urządzenie pierwszy raz na targach CES 2017 w styczniu, nie różni się wiele od swojego poprzednika z przed 2 lat, posiada nawet ten sam procesor, co nie jest plusem, ma za to trochę mniejsze wymiary, jego głównym zadaniem jest streamowanie treści video a także gier na ekran tv, monitora lub projektora, wystarczy, że mamy HDMI.

To co je wyróżnia to opcja 4K, aplikacje video, które są na pokładzie, bedą w stanie wyświetlić swoje seriale lub filmy w najwyższej możliwej rozdzielczości, oczywiście dobrze będzie jeśli posiadamy tv lub monitor 4K, wtedy cała zabawa ma sens.

Na dzień obecny Netflix, Amazon Video i Youtube oferują już produkcje 4K, wszystkie te aplikacje są dostępne, należy wspomnieć o tym, że dwa pierwsze wymagają rejestracji i abonamentu.

Dodatkowo nVidia oferuje streaming gier z komputera a także nową usługę grania w chmurze o nazwie GeForce NOW, jednak ta usługa oferowana będzie w USA od marca i za szybko w PL się nie pojawi. To nic innego jak granie na godziny, za 25$ miesięcznie możemy grać w najnowsze i te trochę starsze pozycje w 720p lub 1080p, zależy jaką opcję abonamentu wybierzemy. Na serwerach nVidi w chmurze dostajemy dostęp do kart GTX 1060 lub GTX 1080, lepsze karta kosztuje więcej, liczba tych godzin jest ograniczona, nie jest to nolimit ale np 10-20h w miesiącu.

W pilocie jest mikrofon i możemy komunikować się z Google Assistant, czyli sterowanie głosowe zaczynające się od “OK GOOGLE”. Mamy dostęp do swojego konta google, zdjęć, muzyki itd.

Jest aplikacja od firmy Valve, możemy streamować nasze gry przez Steam, wymagany jest do tego uruchomiony komputer i karta GTX.

Shield ma wyjścia USB a wersja PRO dodatkowo SD i większy dysk, cenowo nie wygląda to dobrze (jest drogo), podstawowa wersja to 199$ a wersja PRO 299%

Z założenia jest to podobne urządzenie do Apple TV, jest jednak od niego trochę droższe, oba mają asystenta głosowego, Apple TV nie oferuje apki od Amazona i do tej pory nie oferuje 4K.

Ciekawą opcją jest wyświetlania filmów 4K w serwisie Youtube, to nie jest takie oczywiste jeśli chodzi o aplikacje smart tv w telewizorach, bo np taki Netflix jest szeroko dostępny i można go spotkać prawie już w każdym nowym telewizorze, to 4K Youtube nie jest już takim pewniakiem, ze względu na to, że do wyświetlania takiego materiału wymagany jest kodek VP9 i często pierwsze modele tv 4K tego nie posiadają, wspominam o tym bo jak narazie YT jest darmowy.

Shield według mnie jest trochę za drogi, bo cenowo zbliża się do konsol, a konsolą nie jest, i kilka z jego funkcji nie będzie dostępnych w PL, może to produkt dla kogoś kto ma np. projektor 4K lub monitor 4k lub nawet 5K bo dużo z tego co oferuje (Shield) mają już nowoczesne smart tv.

Shield dostanie Androida w wersji 7, w najbliższym czasie poprzednia wersja ma również dostać nową wersję os-a . Cena ta sama co 2 lata temu, procesor też, kilka nowych funkcji.