Otmuchów

Otmuchów leży 11 km na zachód od Nysy. Kto był w Nysie może zajrzeć tu do Otmuchowa, natomiast będąc w Otmuchowie koniecznie trzeba też odwiedzić Nysę, poświęcając jej zdecydowanie więcej czasu, ale wracając do meritum…

W miasteczku rzucają się w oczy 3 rzeczy, ratusz z zegarem słonecznym, przepiękny barokowy kościół św. Mikołaja i oczywiście zamek biskupów wrocławskich. Jest jeszcze zabytkowa brama ale skupię się na tych trzech wyżej wymienionych.

2012-09-16 13.24.54

Obecnie w zamku organizowane są wesele i przyjęcia, prowadzone są hotel i restauracja, można też wejśc na wieże, co oczywiście polecamy, trochę kręte schody, ciemnawo i sporo ptasiego guano, ale jak już przez to przebrniemy to widoki są satysfakcjonujące, widok na centrum miasta, ratusz, kościół, jezioro otmuchowskie i nysę kłodzką.

Zamek w połowie XIII w. został wybudowany na polecenie Biskuba Wrocławskiego Jarosława. Zamek pełnił rolę skarbca i rezydencji duchownych. Zdobywany przez księcia Henryka IV, husytów w 1430 r., szwedów w 1646 r.

Bardzo ładny ratusz renesansowy, ozdobiony dekoracją graffitową, i to co mnie osobiście zauroczyło w tym mieście to zegar słoneczny z 1575 r. wmurowany w pd.wsch. narożnik ratusza. Zawstydziłby nie jeden z jędrzejowskich okazów.

Wiem że, do Bazyliki w Krzeszowie nie ma praktycznie co się równać w Polsce, ale zapewniam ze kościół w Otmuchowie jest w pierwszej 10 barokowych świątyń. Oddalony od rynku o około 70-80 m. Kościół św. Mikołaja i Kranciszka Ksawerego z dwiema wieżami, bogato zdobiony, obrazy, piękne polichromie, jest wart uwagi i chyba dużo się nie pomylę jeśli napiszę , że to on wiedzie tu prym, numero uno, jeśli chodzi o zabytki otmuchowskie.

Otmuchów nazywany jest miastem kwiatów, na terenie miasta znajduje się wiele parków i kwietników.
W okresie letnim organizowane są wystawy kwiatowe, impreza nazywa się “lato kwiatów”.

 

telefony do Hotelu na Zamku :

+48 77 431 46 91 do 93
+48 602 711 173

strona domowa : www.zamek.otmuchow.pl
email: recepcja@zamek.otmuchow.pl

[salbumphotos=94,72,5]