Parowozy w Wolsztynie

Pierwszy majowy weekend postanowiliśmy spędzić na wycieczce krajoznawczej po ziemi wielkopolskiej. Głównym celem wyjazdu był Wolsztyn i organizowana tam rok rocznie „Parada Parowozów”. Wcześniej jednak zahaczyliśmy o Rakoniewice i zupełnym fartem trafiliśmy na dzień otwarty w tamtejszym Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa. Dzień otwarty – czytaj wstęp wolny. Nie można było przegapić tej okazji.

Któż z nas będąc małym chłopcem nie marzył żeby zostać strażakiem. Któż z nas drodzy czytelnicy nie miał elektrycznej kolejki? Nam udało się połączyć obie te dziecięce fascynacje w jednej wyprawie. To był istny dzień dziecka, taki majowy ale jak najbardziej prawdziwy.

Najpiękniejszym parowozem i chyba najbardziej rozpoznawalnym jest parowóz nazwany Piękna Helena o oznaczeniu Pm36-2. To najszybszy parowóz, osiągający prędkość maksymalną 130 km/h. Zbudowany w fabryce lokomotyw w Chrzanowie w 1937 r. Parowóz jeździł w latach 1947-1965, później przebywał w muzeum w Warszawie, a od 1995, odnowiony i wyremoontowny bierze udział w ruchu planowym w Wolsztynie.

Niektóre z parowozów zrobiły karierę filmową: Ok1-359 w nagrodzonym Oscarami filmie Romana Polańskiego “Pianista” oraz filmie “Pogranicze w ogniu” z Cezarym Pazurą i Olafem Lubaszenką w rolach głównych. Z kolei Ty42-148 zagrał w telewizyjnym programie dokumentalnym Bogusława Wołoszańskiego.

Ok1-359 to jedna z najbardziej udanych konstrukcji, wyprodukowana w Berlinie w zakładach Schwartzkopff, prędkość maksymalna to 100 km/h. To niemiecki parowóz z 1917 r. Najstarszy czynny parowóz na PKP.

Najczęściej używanym parowozem w Wolsztynie jest Ol49, pochodzący z polskich zakładów Fablok-Chrzanów, skonstruowany w 1949 r. Jego prędkość maksymalna 100 km/h.

Jesli chcecie sie czegoś więcej dowiedzieć o parowozach i kolei ogólnie polecamy książkę Koleje wydawnictwa Carta Blanca i oczywiście internet a szczególnie stronę http://www.parowozy.com.pl i http://www.parowozowniawolsztyn.pl


Parowozownia Wolsztyn

[salbumphotos=42,72,8]

Lista najciekawszych miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić w Polsce, dodaj miejsca, które dla Ciebie są najważniejsze.