PS4 PRO – Czemu teraz ?

7 września na konferencji Playstation Meeting Sony zapowiedziało konsolę video PS4PRO. Od czasu premiery PS4 mineły 3 lata, 7 lat czekaliśmy na PS4 bo PS3 debiutowało na polskim rynku w 2006. Szef Sony powiedział, że należy spodziewać się nowych wersji konsoli w krótszych odstępach czasu, podobnie jak w przypadku telefonów komórkowych. PS4PRO to pierwszy zwiastun przyspieszonego cyklu.

Na targach  E3 w Los Angeles Microsoft zapowiedział konsolę XBOX Scorpio, to następca XBOX ONE, szybszy i dużo wydajniejszy, premiera na koniec 2017. Sony mając to na uwadze wypuszcza swój produkt na koniec 2016 czyli jest rok do przodu. Podobna sytuacja miała miejsce przy premierze PS4, Sony było na rynku prawie cały rok wcześniej.

Rok czasu na tym rynku to sporo, dodać należy, że koniec roku to najlepszy okres sprzedażowy i PS4PRO będzie jedyną poprawioną i przyspieszoną konsolą.

Sony chce również mieć swoje VR, zapowiedziało wydanie okularów PSVR w październiku i PS4PRO w listopadzie. VR to technologia, która jeszcze nie jest zdominowana przez któregoś gracza, w tej chwili mało popularna bo jest droga i  wymaga wielu wydatków, ale o sporym potencjale, dlatego Sony nie może zabraknąć na tym polu. PS4PRO wydane prawie równocześnie z okularami VR stworzy wrażenie, że to jemu należy się miejsce obok Oculus Rift i HTC VIVE. Microsoft na koniec roku nie ma ani szybszej konsoli ani VR.

Sama PS4PRO wiele się nie różni od PS4, najważniejszą różnicą jest nowy chip graficzny od AMD z rodziny POLARIS, który sprawi, że obecne i przyszłe gry bedą lepiej chodzić w 1080p i wyżej. Nie można liczyć na pełne 4K, jedynie na scalowanie do 4k ale i tak wygląda to dużo lepiej niż 900 skalowane do 1080. Jest też HDR ale ta opcja ma być dodana w software update do wszystkich wersji PS4.

PS4PRO będzie w cenie PS4 w dniu premiery czyli 399$. W Polsce cena nie powinna być wyższa jak 1899 zł.