Rekonstrukcja Bitwy pod Kłuszynem

4 lipca 2010 rok, Warszawa, ciepły nawet parny dzień. Rekonstrukcja Bitwy pod Kłuszynem z 1610 r. Wielke zwycięstwo kawalerii i piechoty polskiej dowodzonej przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego nad wojskami rosyjsko-szwedzkimi pod dowództwem kniazia Dymitra Szujskiego.

Tym razem przyjechalismy trochę za poźno, bo choć bitwa się jeszcze nie zaczeła to już wszystkie dobre miejsca zostały pozajmowane. Dlatego tym razem ujęcia są z wielu miejsc wokól pola bitwy. Rekonstrukcja miała miejsce na terenach ośrodka sportowego przy ulicy Wybrzeże Gdyńskie.

Rekonstrukcje zaczynają cieszyć się coraz wiekszym uznaniem, zaczynają brać w nich udział znani aktorzy, w tej bitwie w roli Stanisława Zółkiwskiego wcielił się aktor teatralny i telewizyjny Krzysztof Wakuliński a narratorem był Olgierd Łukasiewicz.

Zrobiliśmy parę fotek ale dużo wiekszą galerię zdjęć możecie obejrzeć na tej stronie. Podsumowanie tej dwu dniowej imprezy znajduje się w tym miejscu (strona organizatora).

Nie wiem, które rekonstrukcje są trudniejsze w organizacji, te z czasów II Wojny Światowej wydają się trochę bardziej widowiskowe. Te z okresów 1400-1600 mają za to dużo ładniejsze stroje, bardziej zróżnicowane, więcej szczegółów, kolorów, drobiazgów. Wszystkie inscenizacje przyciągają coraz więcej ludzi, i są to imprezy, na które przyjeżdża duża liczba obcokrajowców, nie tylko jako widzowie, również aby brać w nich udział

Na tej imprezie wśród uczestników byli ludzie z Ukrainy, Rosji, Czech, Białorusi, Usa, Szwecji. Podobnie jest na rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem, tylko rok 1410 jest bardziej rozpoznawany przez media i większość ludzi w Polsce. Takie imprezy jak ta 4 lipca, upamiętniająca rok 1610 i wielką wygraną polaków, którzy potem zajeli Moskwę, mają wyrównywać trochę tą dysproporcję w kojarzu dat i wielkich polskich wygranych.

[salbumphotos=61,72,7]