Sen o Warszawie


Dwukrotnie nominowany do Orłów pierwszy pełnometrażowy dokumentalny film biograficzny o Czesławie Niemenie – „Sen o Warszawie” autorstwa Krzysztofa Magowskiego pokaże premierowo TVP2

Reżyser Krzysztof Magowski nie po raz pierwszy zainteresował się sylwetką kultowego muzyka, w 2004 r. zrealizował dokument „Sie macie ludzie” poświęcony wokaliście zespołu Dżem, Ryszardowi Riedlowi. Okazją do stworzenia dokumentu o Niemenie była 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, który odszedł od nas w styczniu 2004 r.

Do realizacji filmu wykorzystano wiele unikalnych i nigdy niepublikowanych materiałów. Archiwa te rzucają nowe światło na życie i twórczość Niemena. O artyście opowiadają nie tylko członkowie jego rodziny, ale również zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy i dziennikarze muzyczni, w sumie ponad 50 osób. W tle tych opowieści pojawiają się meandry polityki kulturalnej PRL-u, bo to rzesza komunistycznych aparatczyków odpowiadała za zmienne losy kariery Niemena i recepcję jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.

Centrum Prasowe TVP

[fergcorp_cdt_single date=”17 FEB 2015″]


17 Luty 2015

TVP2 HD 22:55

Następna emisja : sobota 28 lutego godz. 13:20, TVP Kultura

Add to Flipboard Magazine.