Zamek w Szymbarku

To bardzo ciekawe miejce, jest jakby troche z boku szlaków turystycznych i przewodników, żeby się tam dostać musimy się znaleść na drodze nr 521 pomiędzy Iławą a Suszem, to są tereny Warmi i Marur, jest to wieś położona nad Jeziorem Szymbarskim.

Na jednej z dwóch tablic informacyjnych możemy przeczytać, że :

Zamek gotycki kapituły pomezańskiej z XIV wieku, później stanowił własność rodów von Polentz i finck von Finckenstein. Przebudowany na rezydencję renesansową. W 1857 roku część południową zamku przebudowano w stylu neogotyckim. Spalony w 1945 roku.

[shashin type=”album” id=”68″ size=”medium” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]

Z drugiej tablicy możemu się dowiedzieć, że fundatorem zamku w roku 1386 roku był Henryk ze Skarlina, mury obronne posiadają wymiary 72x97m a w ciągu murów znajdowało się 12 wież, jest też trochę inna data spalenia zamku, co prawda nie róźni się dużo, jest napisane że to był początek 1946 roku.

Szymbark położony jest w otulinie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, zamek jest już w rękach prywatnych, nie można go zwiedzać, chyba że się jakoś dogada z właścicielem, teraz można się z bramą przywitać i z psem trochę pogawędzić 🙂